03.06.2015

Rozhovor s Aegydem Penggem v Hospodářských novinách

"Kvůli sto letům historie to nedělám"

Jaké to je, řídit firmu, kterou zakládal praprapradědeček? Kdy je potřeba udělat radikální řez? A kolik lidí o tom může rozhodovat? Odpovědi zná Aegyd Pengg, majitel a šéf rakouské firmy Pewag, která vyrábí nejen sněhové řetězy a dva výrobní závody má ve východních Čechách.

Podnik je jako člověk, taky po určité době zestárne a je potřeba ho nějak obnovit, osvěžit, vlít novou krev. Když říká tahle slova, vypadá Aegyd Pengg celkem zamyšleně a vážně. Mluví přitom o době, kdy přebral od otce firmu Pewag, vyrábějící sněhové a technické řetězy, a rozhodoval o velkých změnách, které podnik poslaly úplně novým směrem.

Většinu květnového pátečního dopoledne v rakouském Klagenfurtu se ale Aegyd Pengg směje. Někdy jen tak na půl pusy, když říká, že v byznyse má na sobě všechno cenovku a všechno je na prodej, na rozdíl od života. Potom ho ale pobaví otázka, jestli se jako malý pletl otci pod nohy v rodinné řetězárně, a to se začne hlasitým a burácivým smíchem otřásat nejen Pengg, ale i masivní stůl, o který se opírá.

Odpověď zní nicméně ne. "Otec chodil do výroby tak jednou týdně a mě tam s sebou nebral," říká Pengg, kterého nerozesmála vzpomínka na dávné dětské dobrodružství v továrně, ale fakt, že se ho na to vůbec někdo ptá. "Firma mě tehdy opravdu nezajímala a ani otec se nesnažil mě k tomu nějak vést," dodává. A nabourává tak představu, jak se měl jako dědic odmalička připravovat na převzetí rodinného impéria, které v roce 1885 založil jeho praprapradědeček.

Když potom Pengg prohlásí, že není mužem tradice a rozhodně nešel do čela Pewagu proto, aby udržel více než sto let rodinné historie, nostalgickou představu rozbije úplně. A z jejích střípků pak vystupuje mozaika odhodlaného podnikatele, který si napřed vybudoval vlastní kariéru, aby pak od otce koupil rodinný podnik a během deseti let ho zdvojnásobil. Dnes má Pewag pobočky ve 120 zemích světa, třináct výrobních závodů, zaměstnává 1500 lidí a ročně utrží v přepočtu přes pět miliard korun.

Zbytek rozhovoru naleznete ZDE.